Seuraa meitä:       

Jussi Tupamäki KeuPa HT:n uudeksi toimitusjohtajaksi

 

Jussi Tupamäki, 46, aloittaa KeuPa Hockey Oy:n toimitusjohtajana. Porilaislähtöinen Tupamäki on tuttu entuudestaan keuruulaisyleisölle. Hän toimi KeuPa HT:n päävalmentajana seuran ensimmäisellä Mestis-kaudella 2014–2015.

Jussi Tupamäki valmistui vuonna 2007 Jyväskylän yliopistosta liikuntatieteiden maisteriksi. Hänen monipuolinen valmentajauransa alkoi vuonna 2000 JyHC:ssa, ja siitä lähtien Jussi on työskennellyt eri maissa – Suomessa, Virossa, Itävallassa, Puolassa ja Italiassa. Vuosina 2015–2023 Tupamäki toimi Viron jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja sekä vuosina 2015–2017 Viron Jääkiekkoliiton kehityspäällikkönä ja Olympiakomitean jääkiekkovastaavana. Jussi puhuu sujuvasti englantia, ruotsia, saksaa ja viroa.

Suomessa Jussi Tupamäki toimi JyHC:n apu- ja päävalmentajana (2000–2005), JYP-Junioreiden päävalmentajana (2007–2012), SaiPan päävalmentajana (2012–2014), KeuPa HT:n päävalmentajana (2014–2015), JYPin apuvalmentajana (2020–2021) ja Suomen Jääkiekkoliitto lajivalmentajana (2023).

Jussi Tupamäki lupaa edustaa ja johtaa KeuPa HT:tä seuran arvojen mukaan:

- KeuPalla on suurella sydämellä kirjoitettu mahtava tarina ja on hienoa päästä mukaan yhteisöön, joka kulkee nimellä ihmisten joukkue. Uskon, että kovalla työllä ja yhteisön voimalla pystymme ottamaan uusia askeleita nuorten urheilijoiden sekä keskisuomalaisen jääkiekon kehittämisessä.

KeuPa Hockey Oy:n hallituksen puheenjohtaja Outi Jämsä kommentoi nimitystä seuraavasti:

- Jussin kokemuksen ja osaamisen kautta saamme KeuPaan mahdollisuuden aidosti menestyä. Uskomme että tämän valinnan myötä ihmisten joukkue lähtee uuteen ennennäkemättömään lentoon. Menestyksen edellytyksenä ovatkin yhteisöllisyyden ja toimintakulttuurin uudistaminen.

Kuva: Eesti Hoki